Świat robi się trochę lepszy
Z prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma — w 70. rocznicę powstania ŻIH — o wspólnej historii Instytutu i Stowarzyszenia ŻIH w Polsce, rozmawia Anna Majchrowska.
JEDNA HISTORIA
1 października 1947 roku decyzją CKŻP, Centralna Żydowska Komisja Historyczna została przekształcona w Żydowski Instytut Historyczny z siedzibą przy ul. Tłomackie 5, w odbudowanym gmachu przedwojennego Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej.
Wspólna historia Żydowskiego Instytutu Historycznego i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
to jest nasz wspólny skarb, który musimy strzec...
Z Piotrem Wiślickim, Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, o Archiwum Ringelbluma, programie Oneg Szabat i najważniejszych zadaniach stojących przed Stowarzyszeniem, rozmawia Anna Majchrowska.
historia żydów nie jest dla dzieci
Z Janem Jagielskim rozmawia Ewa Koźmińska-Frejlak.
Instytut. 70 lat historii ŻIH w dokumentach źródłowych
Jubileuszowa publikacja Żydowskiego Instytutu Historycznego w opracowaniu Heleny Datner i Olgi Pieńkowskiej.
Sesja naukowa „70 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego”
Kulminacją obchodów 70-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz dopełnieniem uroczystości otwarcia wystawy stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu“ poświęconej naszej najcenniejszej kolekcji, Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma), była zaplanowana na 15 listopada 2017 roku sesja naukowa pt. „70 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego”. Sesja odbyła się pod honorowym patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzego Duszyńskiego.
Jubileuszowe wydanie „Kwartalnika Historii Żydów”
Z okazji siedemdziesięciolecia powstania ŻIH ukazało się wydanie jubileuszowe Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego/Kwartalnika Historii Żydów, w którym znalazł się wybór artykułów z lat 1950–2017.
NA KRAWĘDZI
Marzec ‘68 był katastrofą dla społeczności żydowskiej. Również ŻIH znalazł się na krawędzi — z jednej strony groziła mu likwidacja ze strony władz, którym sekundowali niektórzy członkowie Polskiej Akademii Nauk, z drugiej, brak personelu, jako że w wyniku nagonki marcowej wyjechała część pracowników Instytutu.
Postanowiliśmy uczynić wszystko, żeby zachować Instytut przy życiu…
Instytut, choć z uszczuplonymi zbiorami, jednak przetrwał wydarzenia marca’68, mimo że jego trwanie w tak dramatycznych warunkach nie dla wszystkich Żydów było oczywiste i sensowne. Za granicą podnosiły się głosy wzywające do bojkotu ŻIH. Marzec na pewno go zmienił: jego związki ze społecznością żydowską, której przedtem był częścią, stawały się z czasem coraz bardziej złożone. Także Zagłada, jako oczywisty i pierwszoplanowy przedmiot badań, straciła swoje znaczenie.